چرا وگن؟

چرا وگن؟

وگانیسم روشی برای زندگی است که سعی دارد از انواع سواستفاده از حیوانات، چه برای غذا، لباس، لوازم آرایشی و بهداشتی یا برای هر هدف دیگری جلوگیری کند. اگرچه گیاهخواری بر اساس این اصل اخلاقی که بهره برداری از حیوانات را نادرست می داند بنا نهاده شده است، اما همچنین دارای مزایای کاملاً خوبی برای سلامت انسان و محیط زیست ما است.

۱. حیوانات نیز سزاوار برابری هستند 

همانطور که نژادپرستی، تبعیض جنسی و سایر تعصبات را رد می کنیم، گونه گرایی را نیز رد می کنیم. هیچ یک از افراد حساس به دلیل نژاد، جنسیت، سن، توانایی یا عضویت در گونه ها، هرگز نباید از حقوق اساسی زندگی و آزادی محروم شوند.

۲. مهربان بودن با همه حیوانات به معنای مهربان بودن است

هر ساله تعداد غیرقابل تصوری از حیوانات برای تغذیه انسان تربیت یا کشته می شوند. سالانه بیش از ۶۰ میلیارد حیوان روی زمین و بیش از یک تریلیون حیوان اقیانوس کشته می شوند تا بتوانیم آنها را بخوریم یا از محصولات مشتق شده از آنها استفاده کنیم. هیچ یک از این حیوانات نیازی به مرگ ندارند و ما می توانیم زندگی سالم و خوشی را به عنوان گیاهخوار زندگی کنیم.

۳. ما فقط یک خانه داریم

پرورش حیوانات به قصد کشتن و خوردن آنها دلیل اصلی گرم شدن کره زمین، استفاده از آب، مناطق مرده اقیانوسی، انحطاط خاک و زمین، انقراض گونه ها، رنج و مرگ است. درباره چگونگی پرورش حیوانات یکی از بزرگترین تهدیدات سیاره ما است.

۴. شما سزاوار سلامتی خود هستید

آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، که بزرگترین سازمان متخصصان غذا و تغذیه در جهان است، اظهار داشت که “رژیم های گیاهخواری با برنامه ریزی مناسب، از جمله گیاهخواران، رژیم های غذایی سالم، از نظر تغذیه ای مناسب هستند و ممکن است مزایای سلامتی را برای پیشگیری و درمان بیماری های خاص فراهم کنند. این رژیم ها برای تمام مراحل چرخه زندگی، از جمله بارداری، شیردهی، نوزادی، کودکی، نوجوانی، بزرگسالی، بالاتر و برای ورزشکاران مناسب است. رژیم های گیاهی نسبت به رژیم های غذایی غنی از محصولات حیوانی از نظر محیط زیست پایدارتر هستند زیرا از منابع طبیعی کمتری استفاده می کنند و با آسیب های زیست محیطی بسیار کمتری همراه هستند. گیاهخواران و وگان ها بسیار کمتر در معرض خطر ابتلا به برخی از بیماری ها هستند، از جمله بیماری ایسکمیک قلب، دیابت نوع 2، فشار خون بالا، انواع خاصی از سرطان و چاقی. “

۵. پوشیدن پوست شخص دیگر کاملاً وحشتناک است

چه از گاو و چه از سگ (تشخیص این اغلب غیرممکن است)، حیوانات در تجارت پوست به طرز وحشتناکی رنج می برند. بیش از یک میلیارد حیوان سالانه از بین می روند تا انسان ها بتوانند از پوست آنها استفاده کنند یا آن را بپوشند. این شامل نوزادانی مانند گوساله هایی است که کشته می شوند زیرا برای صنایع لبنی بی فایده است و حیواناتی متنوع مانند تمساح، اسب و مار.

۶. شما در یک جزیره خالی از سکنه گیر نکرده اید

علی رغم آنچه برخی ممکن است فکر کنند، شما در جزیره ای متروک زندگی نمی کنید و تنها گزینه غذا خوردن حیوانات یا گرسنگی کشیدن نیست. گیاهخواری بسیار پر از گزینه های خوشمزه است! برای آشنایی بیشتر، به صفحه دستور العمل و راهنمای غذا خوردن ما مراجعه کنید.

۷. زیرا آنها هم دوست ندارند صابون به چشمشان وارد شود

آزمایش حیوانات و حیوان سازی عملی بی رحمانه و غیراخلاقی است. خرگوش، موش، موش خرما، سگ، میمون و گربه، از جمله موارد دیگر، برای آزمایش محصولات یا نظریه های علمی، بریده، سوخته، برق گرفته و مسموم شده اند. این اغلب منجر به نتایج نادرست می شود و نسبت به روش های جایگزین بسیار کمتر قابل اعتماد است، همچنین هزینه بسیار بالاتری نیز دارد.

۸. چون شما بچه گاو نیستید

صنایع لبنی ما را تشویق می کند که گاوها به طور طبیعی برای مصرف انسان شیر تولید می کنند. در حقیقت، گاوها برای تغذیه گوساله های خود شیردهی می کنند. گوساله هایی که در طی یک روز تولد از مادرانشان جدا می شوند تا انسان ها بتوانند شیر مخصوص آنها را بنوشند. این گوساله ها یا ذبح می شوند – هر سال حدود ۸۰۰ هزار راس در ایران(گزارش مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۸) – یا مجبور به همان چرخه بی رحمانه مادران خود می شوند.

Close
کلیه حقوق برای وگن زیست محفوظ می باشد ۱۴۰۰-۱۳۹۹
Close